Class A-AA West Sub-Sectional Results

Class A-AA West Sub-Sectional Results

Class A-AA West Sub-Sectional
at Union City; May 8, 10
(Sectional Qualifiers)
GIRLS
Team Standings (top five): Dyersburg 170, Fayette-Ware 98, Haywood 78, Madison 67, Union City 60.
Shot Put: Jackie Hudson, Union City 32-01.5; Jasmine Dysart, Union City 31-09; Raya Moore, Fayette Ware 31-09; Whitney Bowers, JCM 31-09.
Discus: Melissa Arnold, Lexington 98-08.5; Lakeshia Henderson, Fayette Ware 97-07.5; Jackie Hudson, Union City 95-08.5; Diedre Roberson, JCM 93-05.5.
Long Jump: Jolyta Tayor, Dyersburg 16-07.25; Shanice Amerson, Dyersburg 16-00; Brooklyn Cole, Madison 15-07; Chelsey Owens, Haywood 15-02.
Triple Jump: Jolyta Taylor, Dyersburg 35-06; Shanique Marlow, Dyersburg 32-02; Shelby Horton, Fayette Ware 31-11; Anotia Roberson, Madison 26-06.
High Jump: Myah Taylor, Dyersburg 5-0; KK Tate, Dyersburg 4-10; D’eLeshia Olds, Union City 4-10; Chelsey Owens, Haywood 4-8.
Pole Vault: Mosely, Dyersburg; Sherfield, Fayette Ware.
3,200 Run: Jackilann Street, Bradford 12:33.9; Brenna Wilkins, Obion Central 14:26.79; Jessica Thompson, Dyersburg 15:36; Nicole Storey, Obion Central 15:45.65.
100M Hurdles: Jolyta Taylor, Dyersburg 16.75; Xavier Gilliam, Union City 17.94; Tiera Cole, Dyersburg 18.52; Juknisha Wynn, JCM 19.70.
400M Relay: Haywood 50.73; Ripley 51.03; Fayette Ware 51.14; Covington 51.60.
3,200M Relay: Haywood 11:32.00; Dyersburg 11:34.24; Obion Central 12:36.41; Madison 13:10.07.
100M Dash: Brooklyn Cole, Madison 12.52; Kineasha Maclin, Ripley 12.61; Khadijah Blayde, Fayette Ware 12.85; Alexis Peeples, Haywood 12.90.
1,600M Run: Hailey Golden, TCA 6:18.42; Kristin Storey, Obion Central 6:25.30; Chloe Smithson, Union City 6:29.43; Patsy Jameson, Haywood 7:11.95.
800M Relay: Ripley 1:48.19; Fayette Ware 1:48.42; Haywood 1:48.78; Liberty 1:52.98.
400M Dash: Jolyta Taylor, Dyersburg 58.34; Angela Tharpe, Madison 59.30; Christina Jones, Covington 1:01.92; Ebony Clark, Haywood 1:03.47.
300M Low Hurdles: Sunnetta Hickey, Ripley 49.76; Jaleya Mosley, Dyersburg 51.17; Xavier Gilliam, Union City 53.18; Tiera Cole, Dyersburg 54.21.
800M Run: Angela Tharpe, Madison 2:32.72; Myah Taylor, Dyersburg 2:45.87; Jonvelle Lovins, Dyersburg 2:47.01; Hayley Herndon, Liberty 2:48.13.
200M Dash: Kamesha Vanpelt, Covington 25.55; Rhaven Kemp, Liberty 26.19; Alexis Peeples, Haywood 26.77; Khadijah Blayde, Fayette Ware 26.81.
1,600M Relay: Dyersburg 4:19.24; Haywood 4:27.49; Fayette Ware 4:37.73; Madison 4:41.22.
BOYS
Team Standings (top five): Dyersburg 151, Union City 91, Fayette-Ware 89, Covington 88.5, Jackson Central-Merry 53.
Shot Put: Trey Wilson, Covington 44-02.5; Gregory Cook, Lexington 41-08; Jaidarrius Temple, Covington 41-04.5; Brice Hearn, Ripley 39-11.
Discus: Brice Hearn, Ripley 130-01.5; Tristen Jernigan, Union City 124-02.5; Shelton Harwell, Fayette Ware 120-05; Nick Mason, Fayette Ware 113-08.5.
Long Jump: Juwan Galicia, Dyersburg 21-01; Anfernee Richardson, Fayette Ware 20-08; Sharquawn Henderson, Dyersburg 19-06.5; Robert Beard, Dyersburg 19-03.
Triple Jump: Juwan Galicia, Dyersburg 42-04.5; Anfernee Richardson, Fayette Ware 41-06; Shawn Robertson, JCM 40-08; Jaylen Jones, Dyersburg 39-05.
High Jump: Fred Maclin, JCM 5-10; Shaquille Moses, Dyersburg 5-10; Cedric Harding, Ripley 5-8; Robert Beard, Dyersburg 5-8.
Pole Vault: Nick Mason, Fayette Ware.
3,200 Run: Ben Moroney, TCA 10:16.66; Daniel Williamson, Union City 10:17.17; Hoyt Newsom, Dyersburg 11:20.81; Matthew Johnson, Fayette Ware 11:52.49
110M Hurdles: Shaft Hayes, Dyersburg 15.55; Javante Butler, Fayette Ware 16.10; Rayshaun Thomas, Dyersburg 17.07; Donte Simpson, Union City 17.24.
400M Relay: Dyersburg 43.28; Humboldt 43.32; Union City 43.96; Covington 44.03.
3,200M Relay: Covington 8:58.30; Dyersburg 9:02.45; Haywood 9:19.14; Union City 10:30.85.
100M Dash: Eric Chism, JCM 10.84; DeAndrez Williams, Union City 11.15; Terrence Glenn, Humboldt 11.32; Andre Searcy, Fayette Ware 11.34.
1,600M Run: Daniel Williamson, Union City 4:46.94; Bailey Bell, TCA 4:48.88; Hoyt Newsom, Dyersburg 4:55.27; Don Clay, Covington 5:16.65.
800M Relay: Dyersburg 1:30.36; Humboldt 1:30.86; Covington 1:31.11; Union City 1:32.91.
400M Dash: Shelton Lyons, Covington 50.87; DeAndrez Williams, Union City 51.02; Nick McLilly, Humboldt 51.14; Justin Bernard, Dyersburg 52.53.
300M Intermediate Hurdles: Shaft Hayes, Dyersburg 41.59; Ma’Quarious Cathey, Fayette Ware 41.74; Rayshaun Thomas, Dyersburg 42.35; Javante Butler, Fayette Ware 42.62.
800M Run: Austin DeMaagd, Trinity 2:09.51; Daniel Williamson, Union City 2:10.67; Shelton Lyons, Covington 2:10.71; Foster Johnstone, Madison 2:13.13.
200M Dash: Eric Chism, JCM 21.64; DeAndrez Williams, Union City 22.53; Tarius Cleeves, Covington 22.76; Andre Searcy, Fayette Ware, 23.49.
1,600M Relay: JCM 3:34.25; Dyersburg 3:36.54; Humboldt 3:43.29; Haywood 3:46.46.

Published in The Messenger 5.1.12

Leave a Comment