Skip to content

Early voting concludes; Election Day Thursday

Early voting concludes; Election Day Thursday

Posted: Monday, August 2, 2010 9:05 pm
By: Donna Ryder, Associate Editor

By DONNA RYDER
Associate Editor
Of the 20,946 Obion Countians registered to vote on Election Day this week, 2,683 cast early ballots.
Early voting was held July 16-31.
Those who have not already voted early will have the chance to go to the polls Thursday to cast their votes.
Polls will be open from 8 a.m. until 7 p.m.
Polling places include:
• District 2 — Eddie Cox Senior Center, Woodland Mills Civic Center.
• District 3 — Kenton Gym, Rives Fire Station.
• District 4 — Obion County Fairgrounds.
• District 5 — Cloverdale Community Center, Horn-beak City Hall, Samburg Assembly of God.
• District 6 — Obion Community Center, Troy Senior Center.
• District 7 — Obion County Public Library.
Residents who are unsure of their polling place or who have moved within the county since the previous election should call the election office at 885-1901 to determine their correct polling station.
Residents will be casting ballots for the county general election, as well as the state Republican and Democratic primaries.
On the county general election ballot are:
• Assessor of property — Rana W. Buchanan, Mike Cary, Gordon Fox, Steve Goodrich, Steve Rice and Judy Smith.
• County mayor — Benny McGuire.
• County trustee — Lori Seals.
• General Sessions Judge — Jimmy C. Smith.
• Sheriff — Jerry Vastbinder.
• Circuit Court Clerk — Harry Johnson.
• County Clerk — Vollie Jean Boehms.
• Register of Deeds — Vicky O. Long.
• Kenton Special School District Gibson County trustee — Richard Skiles.
• Kenton Special School District Obion County trustee — Jason S. Williams.
• Obion County Commis-sion District 1 — Donnie Braswell, Andy Crocker, William R. “R.K.” Kane and Ralph Puckett.
• Obion County Commis-sion District 2 — Kenneth N. Barnes, Dean Jowers and Allen Nohsey.
• Obion County Commis-sion District 3 — Kenneth Frank Cheatham, Tim Doyle and Danny C. Jowers.
• Obion County Commission District 4 — Richard E. Arnold, Norma W. Fowler and H. Dwayne Hensley.
• Obion County Commis-sion District 5 — Paul Albright, Terry P. Dwyer and Jerry W. Grady.
• Obion County Commis-sion District 6 — Perry Barfield, Ned Bigelow, W. Polk Glover and Terry Roberts.
• Obion County Commis-sion District 7 — Jim Bondurant, Sam Sinclair Jr. and Cloney Taylor.
• Obion County School Board District 2 — Charles L. “Donnie” Noles and Tim Partin.
• Obion County School Board District 6 — Fritz Fussell and Lyn G. Maloney.
• Obion County School Board District 4 — No one is on the ballot. Willis Easley has qualified as a write-in candidate, though.
• Rives mayor — No one is on the ballot. Stan Powell and Danny Summers have qualified as write-in candidates, though.
• Rives aldermen — Perry L. Jenkins and James “Jay” Howard Moore Jr.
The state Democratic and Republican primary elections include:
• Tennessee governor — Democratic primary, Mike McWherter; Republican primary, Bill Haslam, Joe Kirkpatrick, Basil Marceaux Sr., Ron Ramsey and Zach Wamp
• United States House of Representatives for the 8th Congressional District — Democratic primary, Roy Herron and Kimberlee E. Smith; Republican primary, Stephen Lee Fincher, George Flinn, Ron Kirkland, Randy Smith and Ben Watts.
• Tennessee House of Representatives 77th District — Democratic primary, Judy Barker; Republican primary, Bill Sanderson.
• State Executive Com-mitteeman for the 24th District — Democratic primary, Toney G. Campbell and Aaron A. Patton; Republican primary, Kurt Holbert.
• State Executive Committeewoman for the 24th District — Democratic primary, Paige Burcham-Carlton; Republican primary, Marilucile Counce and Christi Cross.
Also on the ballot are two questions pertaining to the retention of Supreme Court Judge Sharon Gail Lee and Tennessee Court of Appeals Eastern Division Judge John W. McClarity. Voters will decide yes or no on whether to retain them.
Published in The Messenger 8.2.10

Leave a Comment