Skip to content

Local senior games results announced

Local senior games results announced

Posted: Tuesday, May 18, 2010 8:02 pm

Several Obion Countians recently competed in the recent Northwest Tennessee Senior Olympics.
Winners included:
• Gerold Alexander of Samburg: gold in horseshoes, shot-put and discus; and silver in softball throw.
• Ronald Bates of Union City: gold in bowling doubles and bowling mixed doubles; and bronze in bowling singles.
• Janet Booth of Union City: silver in bowling singles and bowling doubles.
• Larry Brousseau of Union City: gold in 200M, one mile power walk and shuffleboard doubles; silver in the 100M, 200M and shuffleboard singles.
• Keeta Burden of Union City: gold in shuffleboard singles, 100M and one mile power walk; and silver in softball throw.
• Anna Burkeen of Troy: gold in bowling doubles and bowling mixed doubles; and silver in bowling singles.
• Bobby Chappell of Union City: gold in bowling singles.
• Marion Davis of Hornbeak: silver in shuffleboard doubles.
• Ronald Davis of Hornbeak: gold in bowling singles; and silver in shuffleboard singles and shuffleboard doubles.
• Christine Ferrell of Union City: gold in shuffleboard doubles; and silver in shuffleboard singles.
• Rosa Garza of Obion: silver in one mile power walk.
• David Hamilton of Union City: gold in shuffleboard singles and shuffleboard doubles.
• Marilyn Hill of Union City: gold in bowling doubles and bowling mixed doubles; and bronze in bowling singles.
• Thelma Howard of Hornbeak: gold in horseshoes, shot-put and basketball free throw; and silver in shuffleboard singles, shuffleboard doubles, bowling singles and bowling doubles.
• Sam Huey of Hornbeak: silver in shuffleboard singles.
• Thomas Jernigan: gold in the shot-put and discus throw.
• Grace Killion: silver in shuffleboard singles.
• Anna Laws of Union City: gold in shuffleboard singles, shuffleboard doubles, one mile power walk and softball throw. 
• James Mobbs of Union City: gold in shuffleboard singles; and bronze in shuffleboard doubles.
• Norma Mobbs of Union City: bronze in shuffleboard singles and shuffleboard doubles.
• Patricia Ransom of Hornbeak: gold in shuffleboard singles and bowling doubles.; silver in basketball free throw, shot-put and softball throw; and bronze in bowling singles.
• Eddie Reese of Union City: gold in bowling singles, bowling doubles and golf.
• James Riley of Hornbeak: silver in shuffleboard doubles.
• Elaine Stover of Hornbeak: gold in softball throw and bronze in basketball free throw.
• Diane Sanderson of Kenton: gold in 1500M race walk.
• Freeda Stover of Hornbeak: gold in horseshoes; silver in bowling doubles and basketball free throw; and bronze for softball and one mile power walk.
• David Wright of Union City: gold in shuffleboard singles and shuffleboard doubles.
Published in The Messenger 5.18.10

Leave a Comment