Skip to content

Messenger Sports Briefs for May 13

Messenger Sports Briefs for May 13
Briefly

Scramble at Pop
goes to scorecard

Poplar Meadows Country Club held its weekly scramble Wednesday with the winning team shooting 7-under par.
The winning team, in a scorecard playoff, included Raymond Hendrix, Tommy Lemons, Will Lemons, Mike Revell and Charles Denaburg.
Also shooting 7-under par was the team of Ryan Burke, Dylan Bondurant, Chad Snider, Rodney Price, Brian Castleman and Benny Castleman; and the team of Bruce Culver, Brad Dame, Rick Smith, Matt Russell and Bobby Russell.
The weekly scramble begins at 5:30 p.m. each week. The cost is $10 for members and $15 for non-members. The fee includes dinner.
Anyone interested in participating should call 885-3650 by 2 p.m. Wednesday.

B’ford alum Lowery
to head GC boys

Former Bradford standout Justin Lowery has been hired as the new Gibson County boys’ basketball coach.
Lowery replaces former Union City assistant Michael Hart, who resigned the post to become the GC girls’ basketball coach after legendary mentor David Russell announced his retirement from the prep game.
Lowery, a 2003 graduate of Bradford, served as an assistant at GC in ’08.
During his prep career, he scored over 1,000 points and was named an All-District, All-Region, All-West Tennessee and All-State honorable mention player in both his junior and senior seasons.

United Way event
announces pairings

Pairings for the United Way Tennis Tournament, set to begin on Friday in Union City were released to The Messenger this morning.
First-round matchups are as follows:
FRIDAY
At 6 p.m. — Blake McGarity vs. Julio Fuentes; Zac Bowers vs. Brett Baker; Colin Kilpatrick vs. Alex Pegrum; Maciah Keiney vs. Ellis Critchlow; Jaelon Mustain vs. Blaine Ziegler; Jo Rhenberg/George Rhenberg vs. Madison Vaughn/Nic Bowers.
At 8 p.m. — Steve Sloan vs. Thomas Greene; Tallon Scott vs. Travis Roach; Jacob Adcock vs. Bryan Almond; Greg Prince vs. Jason Adcock; Colin Kilpatrick/Caty Williams vs. Gilbert Parnell/Wendy Haynes; Randy Holland/Ralph Gilliam vs. Dwight Thomason/Steven Bearden.
SATURDAY
At 9 a.m. — Bryan Almond/Travis Roach vs. George Rhenberg/Monty Mooney; Jackson Bruff/Brett Baker vs. Ellis Critchlow/Peyton Cox; Jaelan Mustain/Blake McGarity vs. Katherine Moore/Lauri Williams.
At 11 a.m. — Gilbert Parnell vs. Kevin Butler; Jaelan Mustain/Chris Mustain vs. Jacob Adcock/Cassidy Rogers.
At 1 p.m. — Boone Lane/Denny Lane vs. Greg Prince/Jerry Kerburski.

Leave a Comment