Garner appointed to state’s Homeland Security Council

Garner appointed to state’s Homeland Security Council

Union City Police Chief Joe Garner is among Gov. Phil Bredesen’s most recent appointees to 32 different state boards and commissions.
Garner has been appointed to the state’s Homeland Security Council.
“I am very pleased these 58 men and women have agreed to serve our state through its boards and commissions,” Bredesen said. “I am confident that each of them brings the skills, experience and knowledge required to become valuable members of their respective boards and commissions, and I value their commitment and willingness to the state of Tennessee.”
Appointment terms vary based on statutory recommendations or term limits specified by geographic or other qualifications.
In addition to Garner, other appointments include:
• Advisory Council for the Education of Students With Disabilities — David A. Blier of Nashville, Bethany D. Bradley of Lebanon, Samuel E. Cole of Nashville, Beulah C. Oldham of Clarksville, Shannon W. Taylor of Lexington and Darlene M. Walden of Denmark.
• Barber Board of Examiners — J.B. Loring Sr. of Nashville.
• Board for Licensing Alarm Systems Contractors — Steven R. Tucker of Arlington.
• Board for Licensing Contractors — Brian K. Whittington of Johnson City.
• Board for Licensing Health Care Facilities — Carissa S. Lynch of Franklin.
• Board of Communication Disorders and Sciences — Lynne F. Harmon of Knoxville; Valeria R. Matlock, Ed.D., of Nashville; and Dr. Jerome W. Thompson of Germantown.
• Board of Examiners for Nursing Home Administrators — Norma J. Lester of Memphis.
• Board of Examiners in Psychology — Jeffrey W. Erickson, Ph.D., of Knoxville.
• Board of Funeral Directors and Embalmers — Jill C. Horner of Cookeville and Eugene Williams of Chattanooga.
• Board of Medical Examiners — Regine A. Webster of Nashville.
• Board of Nursing — Barbara Brennan of Hendersonville;Marilyn A. Dubree of Nashville; Betty Thompson of Nashville; and Cheryl Stegbauer, Ph.D., of Memphis.
• Board of Osteopathic Examination — Rafael M. Sanchez, D.O., of Trenton
• Board of Respiratory Care — Billy W. Alred of Jackson.
• Carroll County Watershed Authority — Dale R. Kelley of Huntingdon and Tommy Surber of McKenzie.
• Council for Licensing Hearing Instrument Specialists — Dr. Fredrick Rayne of Cookeville.
• Keep Tennessee Beautiful Advisory Council — Marge Davis, Ph.D., of Mount Juliet.
• Mid-West Community Services Agency Board — Sammy K. Copeland of Dyersburg, Mike Draper of Camden, Bob Duncan of Trenton and Julie C. Mills of Lebanon.
• Northeast Community Services Agency Board — Scarlett W. Ellis of Oneida.
• Solid Waste Disposal Control Board — Sherry E. Sloan of Nashville.
• Southeast Community Services Agency Board — Matilda Dunn of Sewanee, Anna Locke of Celina, Linda C. McCrary of Red Boiling Springs and Tina C. Smith of Jamestown.
• Southwest Community Services Agency Board — Sumeka Looney of Lawrenceburg and Robin Powers of Cedar Grove.
• State Soil Conservation Commission — William Guy Justis of Bulls Gap.
• Star Quality Advisory Council — Tammy Hardison of Columbia, Cassandra Renee Hauge of Knoxville, Bernice A. Henderson of Memphis, Troy “Randy” Hensley of Johnson City, Merlean J. Hill of Memphis, Bobbie J. Ruiz of Tazewell and Maggie R. Vann of Memphis.
• State Textbook Commission — Robert M. Stidham of Church Hill.
• Tennessee Advisory Commission on Intergovernmental Relations — Tommy Bragg of Murfreesboro.
• Tennessee Children and Youth Commission — Eric C. Lulow of Murfreesboro.
• Tennessee Council for the Deaf and Hard of Hearing — Dana C. Hughes of Knoxville.
• Tennessee Human Rights Commission — Karla C. Hewitt of Nashville.
• Tennessee Judicial Council — Tommie Morton-Young, Ph.D., of Nashville.
• Tennessee Occupational Safety and Health Administration Labor Advisory Council — Tony L. Adams of Lebanon and Pete Dickson of Hendersonville.
• Water and Wastewater Financing Board — Joseph R. Prochaska of Nashville.
Published in The Messenger 5.26.08

Leave a Comment