Skip to content

Week 8 Tennessee high school football schedules

Week 8 Tennessee high school football schedules
Week 8 games scheduled in Tennessee high school football
(R) indicates a region contest

Class A
West Tennessee

Hollow Rock-Bruceton at Gleason (R)
McKenzie at West Carroll (R)
Middleton at Manassas (R)
South Fulton at Lake County (R)
Trinity Christian at Fayette Academy (R)
Union City at Greenfield (R)

Middle Tennessee

Cascade at Nashville Christian (R)
Clarksville Academy at Forrest (R)
Clay County at Monterey (R)
Collinwood at Cornersville (R)
Community at Middle TN Chr. (R)
Gordonsville at Friendship Christian (R)
McEwen at Eagleville (R)
Mt. Pleasant at Huntland (R)
Perry County at Wayne County (R)
Red Boiling Springs at Watertown (R)
Trousdale County at Mt. Juliet Christian (R)
White House Heritage at Jo Byrns (R)
Zion Christian at Moore County (R)

East Tennessee

Cloudland at Unaka (R)
Copper Basin at Chattanooga Grace (R)
Cosby at Hampton (R)
Greenback at Coalfield (R)
Knoxville Grace at Jellico (R)
Lookout Valley at Temple (R)
Midway at Harriman (R)
Oneida at Sunbright (R)
South Pittsburg at Silverdale (R)
Taft Youth Center at Oakdale
Whitwell at David Brainerd (R)

Class 2A

West Tennessee

Adamsville at Riverside (R)
Booker T. Washington at Westwood (R)
Camden at Jackson Northside
Carver at Treadwell (R)
Gibson County at Westview (R)
Humboldt at Dresden (R)
Jackson Christian at USJ (R)
Milan at Peabody (R)

Middle Tennessee

Cannon County at Upperman (R)
East Robertson at CPA (R)
FRA at Ezell-Harding (R)
Goodpasture at DCA (R)
Hickman County at Lewis County (R)
Huntingdon at Waverly (R)
Loretto at East Hickman (R)
Richland at Harpeth (R)
Stewart County at Houston County (R)
Westmoreland at Smith County (R)
York Institute at Jackson County (R)

East Tennessee

Alcoa at Sweetwater (R)
Bledsoe County at Marion County (R)
CAK at Oliver Springs (R)
Gatlinburg-Pittman at West Greene (R)
Happy Valley at South Greene (R)
Loudon at Wartburg Central (R)
Murphy, NC at Tyner
North Greene at Cumberland Gap (R)
Sequatchie County at Boyd Buchanan (R)

Class 3A

West Tennessee

Bolivar Central at Jackson South Side (R)
Chester County at McNairy Central (R)
Covington at Obion County (R)
Dyersburg at Crockett County (R)
Fayette Ware at Lexington (R)
Ripley at Dyer County (R)
Sheffield at Frayser (R)
Trezevant at Mitchell (R)

Middle Tennessee

Anderson County at Livingston Academy (R)
Austin-East at Stone Memorial (R)
Cheatham County at Creek Wood (R)
David Lipscomb at Giles County (R)
DeKalb County at White House (R)
Greenbrier at Pearl Cohn (R)
Macon County at Sycamore (R)
Marshall County at Spring Hill (R)
Montgomery Central at Page (R)

East Tennessee

Grundy County at McMinn Central (R)
Hancock County at Pigeon Forge
Howard at Meigs County (R)
Knoxville Carter at Gibbs (R)
Knoxville Fulton at Knoxville Catholic (R)
Polk County at Sequoyah (R)
Rutledge at Claiborne County (R)
Scott County at Kingston (R)
Seymour at Union County (R)
Tellico Plains at Notre Dame (R)

Class 4A

West Tennessee

Camden at Jackson Northside
Fairley at Melrose (R)
Hardin County at Liberty Magnet (R)
Jackson Central-Merry at Brighton (R)
Kingsbury at Memphis East (R)
Memphis Northside at Raleigh Egypt (R)
Munford at Henry County (R)

Middle Tennessee

Beech at Mt. Juliet (R)
Chattanooga Central at White County (R)
Clarksville at Kenwood (R)
Hillsboro at Whites Creek (R)
Rossview at Clarksville Northwest (R)
Shelbyville at Stratford (R)
Springfield at Portland (R)
Tullahoma at Maplewood (R)

East Tennnessee

Brainerd at Walker Valley (R)
Clinton at Knoxville West (R)
Cocke County at David Crockett (R)
Daniel Boone at Cherokee (R)
Hixson at Cleveland (R)
Johnson County at Sullivan Central (R)
Lenoir City at Knoxville Halls (R)
Maryville at South Doyle (R)
Morristown West at Greeneville (R)
Powell at Knoxville Central (R)
Red Bank at Rhea County (R)
Sullivan South at Sullivan North (R)
Tennessee High at Elizabethton (R)
Unicoi County at Sullivan East (R)
Volunteer at Morristown East (R)

Class 5A

West Tennessee

Arlington at Bolton (R)
Bartlett at Cordova (R)
Collierville at Hamilton (R)
Craigmont at Ridgeway (R)
Houston at Germantown (R)
Kirby at Whitehaven (R)
Millington at Memphis Overton (R)
White Station at Wooddale (R)

Middle Tennessee

Antioch at McGavock (R)
Baylor at Lincoln County
Brentwood at Centennial (R)
Columbia at Franklin (R)
Cookeville at Franklin County (R)
Cumberland County at Coffee County (R)
Dickson County at Clarksville Northeast (R)
Gallatin at Hunters Lane (R)
Glencliff at Hillwood (R)
Lebanon at Oakland (R)
Nashville Overton at Hendersonville (R)
Ravenwood at Independence (R)
Siegel at Blackman (R)
Smyrna at LaVergne (R)
Wilson Central at Riverdale (R)

East Tennessee

Dobyns Bennett at Karns (R)
Heritage at Bradley Central (R)
Jefferson County at Sevier County (R)
Oak Ridge at Soddy-Daisy (R)
Ooltewah at Farragut (R)
Science Hill at Campbell County (R)
William Blount at McMinn County (R)

Division II A

Bishop Byrne at Rossville (R)
Davidson Academy at SBEC (R)
Harding Academy at FACS (R)
Lancaster Christian Academy, TN at St. Andrews
Pickett County at Kings Academy
Rosemark at St. George’s (R)

Division II AA

CBHS at ECS (R)
Lee Academy, MS at St. Benedict
MUS at Briarcrest (R)
Baylor at Lincoln County
Brentwood Academy at BGA (R)
Father Ryan at Ensworth (R)
Knoxville Webb at McCallie (R)
MBA at Open
Pope John Paul at Open

Leave a Comment