Skip to content

Week 5 Tennessee High School Football Schedules

Week 5 Tennessee High School Football Schedules

Week 5 Tennessee High School Football Schedules
(R) denotes a region contest

Class A

West Tennessee

Fayette Academy at Hollow Rock-Bruceton  
Fulton County, KY at South Fulton  
Gibson County at West Carroll  
Gleason at Middleton  
Huntingdon at McKenzie  
Lake County at Halls  
Manassas at Rosemark  
Obion County at Union City  
Trinity Christian at Jackson Christian   

Middle Tennessee

 
Clarksville Academy at White House Heritage (R)  
Collinwood at Columbia Academy (R)  
Community at McEwen (R)  
Cornersville at Mt. Juliet Christian  
Eagleville at Nashville Christian (R)  
East Robertson at Friendship Christian  
Forrest at Jo Byrns (R)  
Mercer County, KY at Watertown  
Middle TN Chr. at Cascade (R)  
Moore County at Huntland (R)  
Oakdale at Jackson County  
Perry County at Zion Christian (R)
Wayne County at Mt. Pleasant (R)   

East Tennessee

Chattanooga Grace at Bledsoe County  
Clay County at Kings Academy  
Coalfield at Knoxville Grace  
Cosby at Chuckey-Doak  
Marion County at Whitwell  
McCreary Central, KY at Oneida  
North Greene at Cloudland  
Pickett County at Jellico  
Rockwood at Harriman  
Sequatchie County at Midway  
St. Andrews at David Brainerd  
Taft Youth Center at Lookout Valley  
Temple at Silverdale (R)  
Tyner at South Pittsburg  
Unaka at Sullivan East  
Union County at Greenback  
West Greene at Hampton

Class AA

West Tennessee

Booker T. Washington at Milan  
Carver at CBHS  
Ezell-Harding at Bishop Byrne  
Gibson County at West Carroll  
Hillcrest at Oakhaven  
Humboldt at Peabody (R)  
Huntingdon at McKenzie  
Treadwell at Henry County  
Trinity Christian at Jackson Christian  
USJ at Briarcrest  
Westview at Camden  
Westwood at Dyersburg

Middle Tennessee

Adamsville at East Hickman  
Allen County, KY at Westmoreland  
Cannon County at DeKalb County  
CPA at Father Ryan  
DCA at Fairview  
East Robertson at Friendship Christian  
Goodpasture at David Lipscomb  
Harpeth at FRA  
Hickman County at Lawrence County  
Houston County at Montgomery Central  
Lewis County at Waverly  
Livingston Academy at York Institute  
Oakdale at Jackson County  
Richland at Stewart County  
Riverside at Loretto  
Smith County at Macon County

East Tennessee

Chattanooga Grace at Bledsoe County  
Cosby at Chuckey-Doak  
Cumberland Gap at Claiborne County  
Gatlinburg-Pittman at Rutledge  
Happy Valley at Johnson County  
Kingston at Oliver Springs  
Knoxville Webb at CAK  
Marion County at Whitwell  
North Greene at Cloudland  
Polk County at Sweetwater  
Red Bank at Boyd Buchanan  
Rockwood at Harriman  
Sequatchie County at Midway  
South Greene at David Crockett  
Tyner at South Pittsburg  
Wartburg Central at Alcoa (R)  
West Greene at Hampton

Class 3A

West Tennessee

Bolivar Central at Ripley  
Chester County at Dyer County  
Covington at Munford  
Frayser at Crockett County  
Hardin County at McNairy Central  
Haywood County at Fayette Ware  
Hillcrest at Oakhaven  
Jackson South Side at Jackson Northside  
Lexington at Liberty Magnet  
Obion County at Union City  
Sheffield at Trezevant (R)  
Westwood at Dyersburg

Middle Tennessee

Cannon County at DeKalb County  
Columbia at Giles County  
Goodpasture at David Lipscomb  
Greenbrier at Cheatham County  
Houston County at Montgomery Central  
Howard at Grundy County (R)  
Livingston Academy at York Institute  
Marshall County at Clarksville Northwest  
Pearl Cohn at Stratford  
Portland at Station Camp  
Rossview at Creek Wood  
Smith County at Macon County  
White House at Beech  

East Tennessee

Baylor at Knoxville Catholic  
Brainerd at Austin-East  
Cumberland Gap at Claiborne County  
Gatlinburg-Pittman at Rutledge  
Kingston at Oliver Springs  
Knoxville Carter at Karns  
Knoxville Fulton at Morristown East  
McMinn Central at Notre Dame (R)  
Meigs County at Tellico Plains (R)  
Polk County at Sweetwater  
Powell at Anderson County  
Sequoyah at East Ridge (R)  
Seymour at Sevier County  
South Doyle at Gibbs  
Union County at Greenback  

Class 4A

West Tennessee

Covington at Munford  
Hamilton at Melrose  
Hardin County at McNairy Central  
Jackson South Side at Jackson Northside  
Kingsbury at Germantown  
Lexington at Liberty Magnet  
Memphis Northside at MUS  
Treadwell at Henry County  
White Station at Fairley

Middle Tennessee

Clarksville at Oakland  
Hickman County at Lawrence County  
Hillsboro at Hillwood  
Kenwood at Clarksville Northeast  
Knoxville Central at Whites Creek  
Marshall County at Clarksville Northwest  
Memphis East at Independence  
Mt. Juliet at Lebanon  
Pearl Cohn at Stratford  
Portland at Station Camp  
Rossview at Creek Wood  
Shelbyville at Franklin County  
Warren County at Tullahoma  
White County at Cumberland County  
White House at Beech  

East Tennessee

Bearden at Knoxville Halls  
Brainerd at Austin-East  
Cherokee at Sullivan Central  
Clinton at Oak Ridge  
Cookeville at Cleveland  
Elizabethton at Dobyns Bennett  
Happy Valley at Johnson County  
Jefferson County at Cocke County  
Knoxville Fulton at Morristown East  
Maplewood at Ooltewah  
Maryville at William Blount  
McMinn County at Rhea County  
Powell at Anderson County  
Red Bank at Boyd Buchanan  
Soddy-Daisy at Hixson  
South Doyle at Gibbs  
South Greene at David Crockett  
Sullivan South at Daniel Boone  
Tennessee High at Science Hill  
Unaka at Sullivan East  
Walker Valley at Bradley Central   

Class 5A

West Tennessee

Bolton at Ridgeway (R)  
Cordova at Arlington (R)  
Craigmont at Bartlett (R)  
Hamilton at Melrose  
Kingsbury at Germantown  
Memphis Overton at Memphis Central (R)  
Millington at Collierville  
White Station at Fairley  

Middle Tennessee

Brentwood at Siegel  
Centennial at Glencliff  
Clarksville at Oakland  
Columbia at Giles County  
Hillsboro at Hillwood  
Kenwood at Clarksville Northeast  
LaVergne at McGavock  
MBA at Ravenwood  
Memphis East at Independence  
Mt. Juliet at Lebanon  
Nashville Overton at Blackman  
Riverdale at Dickson County  
Shelbyville at Franklin County  
Smyrna at Gallatin  
Warren County at Tullahoma  
White County at Cumberland County  
Wilson Central at Coffee County

East Tennessee

Bearden at Knoxville Halls  
Campbell County at Heritage  
Clinton at Oak Ridge  
Cookeville at Cleveland  
Elizabethton at Dobyns Bennett  
Jefferson County at Cocke County  
Knoxville Carter at Karns  
Maplewood at Ooltewah  
Maryville at William Blount  
McMinn County at Rhea County  
Seymour at Sevier County  
Soddy-Daisy at Hixson  
Tennessee High at Science Hill  
Walker Valley at Bradley Central

Division II A

Clay County at Kings Academy  
Davidson Academy at Open  
Ezell-Harding at Bishop Byrne  
FACS at Open  
Harding Academy at Open  
Lewisburg, MS at SBEC  
Manassas at Rosemark  
Rossville at Open  
St. Andrews at David Brainerd  
St. George’s at Open  

Division II AA

Carver at CBHS  
Memphis Northside at MUS  
St. Benedict at ECS (R)  
USJ at Briarcrest   
Baylor at Knoxville Catholic  
CPA at Father Ryan  
Knoxville Webb at CAK  
MBA at Ravenwood  
McCallie at Ensworth (R)  
Pope John Paul at BGA (R)  
Westside, SC at Brentwood Academy 

Leave a Comment